Badminton SwedenTävlingskalender




 
Sök
Skriv ut Exportera
Vecka Datum Namn Ort Hall Ungdom Senior Klasser

Augusti 2021


32 13-15 Victor Senior SM 202.. Borås BoråshallenNYTT DATUM 7 Elit
32 14-15 Falkenbergs Sommarsp.. Falkenberg FalkhallenTävlingen INSTÄLLD 3 4 U11,U13,U15.U17, A,B,C
33 20-22 Victor SM Veteran 20.. Tranås BredstorpshallenNYTT DATUM 6 Alla Veteranklasser V35-V75
33 20-22 Victor SM U13 Enskede Enskede RackethallNYTT DATUM 7 U13
33 20-22 Victor SM U17 Täby Täby RacketCenterNYTT DATUM 7 U17
33 20-22 Victor SM U15 Uppsala FyrisfjädernNYTT DATUM 7 U15
33 21-22 Jump Yard Ungdom och.. Järfälla, Stockholm Komethallen 1, 3 4 U9, U11, U13, U15, U17, A, B, C

September 2021


35 3-5 Victor Junior SM Umeå BadmintonstadionNYTT DATUM 7 U19
35 4-5 Slagfjädern 2021 Örebro Backahallen 3 4 U11-U17, A-C
35 4-5 Viking Cup Sollentuna Sollentuna Rackethall 1,3 U9, U11, U13, U15, U17
36 11-12 Bjärredsspelen Lomma Bjärehovshallen 4 U9-U15, A, B, C
36 11-12 Uppstarten Trollhätt.. Trollhättan Innovatumhallen 3 U11 - U17
36 12-12 Komet Dubbel och Mix.. Järfälla, Stockholm Komethallen 1, 3 4 U9, U11, U13, U15, U17, A, B, C
37 18-19 Pågen Senior och Ung.. Malmö Malmö Badminton Center Nivå 3 Nivå 4 U11, U13, U15, U17, A, B, C
38 25-26 Sten Sturefjädern 20.. Ulricehamn Sim och Sporthallen 3 4 A-C, U9-U17
38 25-26 Älmhultsträffen Älmhult Linnéhallen / Haganäshallen 3 4 U9-U17+ A-C
38 25-26 Umeträffen 2021 Umeå Badmintonstadion 3 4 U11, U13, U15, U17, A, B, C
38 25-26 Sollentuna Elit ABC Sollentuna Sollentuna Rackethall 4 Elit A, B, C,

Oktober 2021


39 2-3 Cloettasmashen Ljungsbro Ljungsbro Sporthall Nivå 3 U11 - U17
39 2-3 Scandic Hallandia Cu.. Halmstad Söndrumshallen 3 4 U11-U17, E, A, B, C
39 2-3 Paltspelen Piteå Hällströms ArenaTävlingen INSTÄLLD 1-3 - U9-U19
39 2-3 Storsjöcupen Östersund Lugnvikssporthall 3 4 U9-U17 A,B,C
39 2-3 Spåret Open Höst Enskede Enskede Rackethall 1 och 3 4 U9-U17 ABC
40 9-10 SJT - GotElit Göteborg Fjäderborgen 6 4 U13, U15, U17, U22/Elit
40 9-10 GotElit Nationell Mölndal Åby Badmintonhall Nivå 3 U11-U13
40 10-10 Komet Tjejtävling Järfälla, Stockholm KomethallenTävlingen INSTÄLLD 1, 3 4 U9, U11, U13, U15, U17, A, B, C
41 16-17 A-smashen 2021 Arvidsjaur Camp Gielas 1 till 3 U11-U17
41 16-17 Svensk Grand Prix 2 .. Umeå Badmintonstadion 7 HS, DS, HD, DD, MD. Endast elitklass.
41 16-17 SUEZ CUP 2021 Norrköping Racketstation 3 4 A-, B-, C- U11, U13, U15 och U17
41 16-17 Picassofjädern Kristinehamn Brogårdshallen, Södermalmshallen. 3 4 A, B, C och U9-U17
41 16-17 Bergsåkers Ungdomstä.. Sundsvall Engelska skolan och Hagaskolan 1,3 U9,U11,U13N,U13,U15N,U15,U17
41 16-17 Kista Open 2021 Kista Kista Racket Center 4 A, B, C
42 23-24 SERIEHELG _ - _ _ Div 1-4
43 30-31 Ölandsspelen Färjestaden Färjehallen , Torslundahallen Nivå 3 Nivå 4 U9- U17 A,B,C singel, dubbel och mixed
43 30-31 Skogås Open Skogås Skogås racketcenter 1-3 4 U11-U15, A,B,C
43 30-31 Borlänge Energi Cup Borlänge Borlänge Badmintonhall 3 4 A,B,C,U17-U11

November 2021


44 6-7 Lilla Åbyslaget Mölndal Åby Badmintonhall Nivå 1 U9-U17
44 6-7 Österssjöspelen 2021 Karlskrona NKT Arena 1 & 3 4 U9-U17 nivå 1 (singel), U11-U17 nivå 3 (singel och dubbel), A-D (singel, dubbel och mix)
44 6-7 Ljusdroppen 2021 Ljusdal/Färila Giganten Sporhall + Färila Sporthall 3 4 A,B,C,U13,U15
44 6-7 Kärcher Cup, Trollhä.. Trollhättan Innovatumhallen 3 4 Elit, A, B, C och U11 - U17
44 6-7 Luleträffen Luleå Hälsans hus och Porsöhallen 1 och 3 4 A-C, U11-U19 U11-U19N
44 7-7 Komet Dubbelslaget 2.. Järfälla, Stockholm Komethallen 1, 3 4 U9-U17, A, B, C
45 11-14 Swedish Youth Malmö Malmö Badminton Center 6 U13-U17
45 13-13 Nissecupen Mörrum Norrevångshallen 1 U9N-U17N
45 13-14 LUGI EuroFinans Cup Lund Victoriastadion 4 A, B, V35,V40,V45,V50,V55,V60,V65,V70
45 13-14 Askims motions och n.. Göteborg Askims Racketcenter 1 Motion U9, U11, U13, U15, U17, Motion
45 13-14 Botkyrka Open Norsborg Botkyrka Rackethall 1, 3 4 U9-U17 (kl 1 endast singel) U11-U15 (kl 3), A,B,C(kl 4) -Singel, Dubbel, Mixed
45 13-14 Wättersmashen Jönköping Racketcentrum 3 U9, U11, U13, U15, U17
45 13-14 Dunet Open Karlskoga Stråhallen 2 4 Alla klasser A, B, C samt U11-U15
46 20-21 DM HELG Regionalt Regionalt Ungdom, Senior
47 27-27 Höststråt 2021 Karlskoga Stråhallen 1 - U9-U17
47 27-28 SERIEHELG _ _ _ _ Div 1-4
47 27-28 Alnöträffen 2021 Alnö Vibackeskolans idrottshall 2 - U9-U17

December 2021


48 4-4 AURA - slaget Malmö Malmö Badmintoncenter Nivå 1 och Nivå 3 U9 - U15 Nivå 1, U13 - U15 Nivå 3
48 4-5 Kanonslaget Uddevalla Rimnershallen 1 och 3 4 U9-U15 Nivå 1, U11-U17 Nivå 3 , A-C Nivå 4
48 4-5 Laxaträffen Halmstad Söndrumshallen - 4 E A B C
48 4-5 Tranåsträffen 2021 Tranås Bredstorpshallen, Ängaryds Idrottshall Nivå 3 och Nivå 1 Nivå 4 A, B, C, Nivå 3: U9-U17, Nivå 1: U11N-U17N
48 4-5 Kinnekulleblixten Källby o Götene Källbyhallen o Västerbyhallen. Liljestensskolan o Prästgårdsskolan i Götene 1 o 3 4 A - C, U11-U17 nivå 3, U9-U15 Nivå1
48 4-5 Orion Cup Boden Hildursborg/Träffpunkten/(Sanden 1 3 4 U9-U17 ABC
48 5-5 Komet Dubbelsmashen .. Järfälla, Stockholm KomethallenFlyttas till den 18-19 dec 1, 3 4 U9 - U17, A, B, C
49 11-11 Games of Clubs 2021 .. Göteborg Åby Badmintonhall Nivå 1 - 3 U9, U11, U13 och U15
49 11-12 Sydostsmashen Höst Karlshamn Gamla Tennishallen & Väggahallen 1 & 3 4 A, B, C, D, U11-U17; U9N-U17N (N endast singel)
49 11-12 Carlstad Open Karlstad Racketcenter 3 4 A,B,C. U11, U113, U15, U17
49 11-12 BSO Stockholm 2021 Stockholm stockholmHallar i Nivå 6 U11- U22/Elit
50 18-19 Badmintonstadion Cup.. Umeå Badmintonstadion 3 4 U11 - U17, A, B, C, E
50 18-19 Komet Singel och dub.. Järfälla, Stockholm KomethallenUppdaterad 1, 3 4 U9 - U17, A, B, C
52 27-27 Mellandags Smashen Skogås Skogås racketcenter 1-3 4 U11-U15 ABC

Januari 2022


1 7-9 Bele Nordins minnest.. Göteborg Fjäderborgen 2 4 U9 - U15, A, B, C
1 8-9 Dygnslaget Grums Sporthallen 3 4 A, B, C och U11-U17
2 15-15 Lagaholmsspelen 2022 Laholm Lagaholmshallen 1 och 3 4 U9,U11, U13, U15, C och D
2 15-16 Ostkakan Västervik Bökensved med flera 3 4 A,B,C U11 - U15
2 15-16 SJT U13 U15 Järfälla, Stockholm Komethallen 6 U13, U15
4 29-29 Västra Frölunda Nybö.. Göteborg Sportarenan 1 U9 N - U17 N
4 29-29 Vinterstråt 2022 Karlskoga Stråhallen 1 - U9-U17
4 29-30 Jonasträffen 2022 Alingsås Gamla tennishallen Nivå 2 Nivå 4 A-D U9-U17
4 29-30 Boda Borg Cup 2022 Sävsjö Sporthallen Nivå 1 & 3 Nivå 4 U11-U17, U11N-U17N, A-C
4 29-30 Pitespelen Piteå Hällströms Arena +1 1-3 4 U9-U17, A, B, C
4 29-30 Ekerö Open 2022 Ekerö Mälaröhallen Nivå 1 och 3 U9-U17
4 29-30 Norrköpings Cupen Norrköping Racketstation 3 4 A, B, C, U11- U17
4 29-30 AURA - Open Malmö Malmö Badmintoncenter Nivå 3 nivå 4 U11 - U15, ABCD
4 29-30 ICA Maxi Cup 2022 Falun Lugnets Sporthall 3 3 A, B, C, U17, U15, U13, U11

Februari 2022


5 4-6 Games of Clubs 2022 Göteborg Åby BadmintonhallNYTT DATUM Nivå 1 och 3 U9, U11, U13 och U15
5 4-6 SM Senior Växjö Teleborgshallen - 8
5 5-6 Gripenträffen nr 53 Hässleholm Qpoolen samt Läredahallen Nivå 3 samt Nivå 1 Nivå 4 A,B,C,U17,U15,U13,U11,U9
5 5-6 ABC Trollhättan Trollhättan Innovatumhallen 4 A, B och C
5 5-6 Gåsfjädern Skogås Skogås Skogås Racketcenter 1-3 4 U11-U15, ABC
6 12-13 SERIEHELG _ _ _ _ Div 1-4
7 19-20 Eken Cup Stockholm Frescati Sports Center 1-3 4 U9-U15, A-C
7 19-20 Badmintontrofén Kristinehamn Brogårdshallen, Södermalmshallen. 2 4 A, B, C och U9-U17
7 19-20 Sundsvall Open SUNDSVALL Sundsvalls Sporthall, Engelska skolan, Hagaskolan 3 4 E,A,B,C, U11,U13,U15, U17
7 19-20 Arctic Open Luleå Hälsans hus och Gammelstads sporthall 1 och 3 4 A-C, U11-U19 U11-U19N
7 19-20 Gästabudet 2022 Nyköping Gumshallen 3 4 U11-U17, C-A klass
7 19-20 Knalleträffen Borås Boråshallen, Lundbyhallen 3 och 1 4 A, B, C, U11- U15, U11N-U17N
8 25-27 Games of Clubs 2022 Göteborg Åby Badmintonhall Nivå 1 och 3 U9, U11, U13 och U15
8 25-27 SM U19 TÄBY Täby RacketCenter 7 U18
8 26-27 Vikingaslaget Sollentuna Sollentuna Rackethall 1,3 U9, U11, U13, U15, U17
8 26-27 Nordiska Ungdomsspel.. Östersund Storsjöskolans sporthall 3 4 A, B, C, U11-U17

Mars 2022


9 5-6 Mörrumsträffen Mörrum och Svängsta Norrevångshallen & Garciahallen 3 4 U9-U17, A, B, C, D
9 5-6 Frölundaspelen Göteborg Sportarenan 3 4 U9-U17, Elit, A,B,C och D
9 5-6 Polarfjädern Kiruna Sporthallen 1 och 3 4 Nyb. U9-U15 / U9-U19 / A,B,C
9 5-6 Lergöksträffen Ängelholm Lingvallen 4 A, B, C, D
9 5-6 Götaslaget Norrköping Racketstadion 3 4 U11, U13, U15, A, B, C
10 12-13 Lergöksträffen ungdo.. ÄNGELHOLM Lingvallen 1 och 3 U11-U17
10 12-13 Botkyrkaslaget Norsborg Botkyrka Rackethall 1, 3 4 U9-U17 (nivå 1), U11-U15 (nivå 3), ABC (kl 4), Dubbel, singel, mixed
10 12-13 GKN Aerospace Cup Trollhättan Innovatumhallen 1 och 3 U11 - U17, Nivå 1 endast singel.
10 12-13 Växjö Open 2022 (U) Växjö Teleborgshallen 1, 2, 3 U9-U19
10 12-13 Borlänge Open Borlänge Borlänge Badmintonhall 3 4 A,B,C,U17-U11
10 12-13 Snödroppen 2022 Karlskoga Stråhallen 3 4 A, B, C samt U11-U15
11 19-20 SERIEHELG _ _ _ _ Div 1-4
12 25-27 SM U15 Henån Henån Sporthall 7 E/T U15
12 25-27 SM U17 SUNDSVALL Sundsvalls Sporthall 7 U17
12 25-27 SM U13 Uppsala Upplands Boservice Arena 7 U13 SM
12 25-27 Nissanslaget Halmstad Söndrumshallen 3 4 U11-U17, E, A, B, C
12 26-26 Älmhults Nybörjartäv.. Älmhult Linnéhallen 1 U9-U17
12 26-27 Sollentuna Cup Sollentuna Sollentuna Rackethall 1,3 4 U9, U11, U13, U15, U17, A, B, C
12 26-27 Guldfjädern Skellefteå Degerbyhallen 1,3 4 U9, U11, U13, U15, U17, A, B, C

April 2022


13 1-3 Games of Clubs 2022 Göteborg Åby Badmintonhall Nivå 1 och 3 U9, U11, U13 och U15
13 2-3 LUGI EuroFinans Juni.. Lund Victoriastadion 1,2 och 3 U9, U11, U13, U15 och U17
13 2-3 Sydostsmashen Vår Karlshamn Gamla Tennishallen & Väggahallen 1 & 3 4 A-D; U11-U17; U9N-U17N (N endast singel)
13 2-3 Vårblixten Källby o Götene Källbyhallen o Västerbyhallen. Liljestensskolan o Prästgårdsskolan 1 o 3 4 A-C, U11-U17 nivå 3, U9-U15 nivå 1
13 2-3 Hudik Cup 2022 Hudiksvall Idrottshallen m fl. 3 4 A, B, C U11, U13, U15, U17
13 2-3 Spåret Open Vår Enskede Enskede Rackethall 1 och 3 4 U9-U17 ABC
13 2-3 Wätterstad Cup Jönköping Racketcentrum 4 A, B, C
14 8-10 Svenska Cupen Uppsala Upplands Boservice Arena, Fyrishov 5 Födda 05-11
14 9-10 Åbyslaget Mölndal Åby Badmintonhall 2 A, B, C, U9, U11, U13, U15, U17
14 9-10 MBK Yonex Open Malmö Malmö Badminton Center Nivå 3 Nivå 4 U11, U13, U15, U17, A, B, C
14 9-10 Täby Ungdom ABC TÄBY Täby RacketCenter 1 och 3 4 U9-U15+ABC
14 10-10 Smällkaramellen Bräkne-Hoby Bräkne-Hoby Idrottshall 1 U9-U17
16 18-18 Påskcupen Göteborg Fjäderborgen 1 U9 HS, DS - U17 HS, DS
16 23-24 SERIEHELG _ - - _ Div 1-4
17 30-1 Christianstad arena .. Kristianstad Kristianstads arena, Västra Storgatan 69, 29154 Kristianstad 1, 3 4 A-D; U11-U17; U9N-U17N (N endast singel)
17 30-1 Yonex International .. Varberg Varbergs Idrottshallar 3 och 5 4 U11 (3), U13-U15 (3o5) U17 (5), U22/Elit
17 30-1 Örebrocupen 2022 Örebro Backahallen, samt skolhallar. 3 4 U11-U17, A-C

Maj 2022


17 1-1 Komet Senior Single .. Järfälla, Stockholm Komethallen 4 A, B, C
18 6-8 Victor Svenska Mäste.. Tranås Bredstorpshallen _ 6 Alla Veteranklasser V35-V75
18 7-7 Vårcupen Jönköping Racketcentrum 1 U9, U11, U13, U15, U17
18 7-8 Lag-SM U13-U17 Enskede Enskede Rackethall 6 U13, U15, U17
18 7-8 MBK Ungdom 2022 Malmö Malmö Badminton Center Nivå 1, Nivå 2 - U9, U11, U13, U15
18 7-8 Trandansen 2022 Bollnäs Sporthallen 3 4 U11, U13, U15, U17, A, B och C
18 7-8 Öresundsspelen Helsingborg Olymmpiahallen Nivå 4 E,A, B, C
19 13-15 Games of Clubs 2022 Göteborg Åby Badmintonhall Nivå 1 och 3 U9, U11, U13 och U15
19 14-15 Racketspecialisten.s.. Sollentuna Sollentuna Rackethall, 4 A B, C,
19 14-15 Askims SGP (5) Askim Askims Racketcenter 7 Elit
19 14-15 Askims A och B-klass Göteborg Askims Racketcenter 4 A & B
19 14-15 Kista Junior 2022 Kista Kista Racket Center 1 och 3 U11 - U17
20 20-22 Stockholm Vintage Sollentuna Sollentuna Rackethall 4 V35 -V75
20 21-22 Umeå Nordiska 2022 Umeå Badmintonstadion 3 4 U11, U13, U15, U17,E, A, B, C,
21 27-29 Gothenburg Open Göteborg Alelyckan Nivå 3 och Nivå 5 4 U11-U17, A,B
21 28-29 Komet Open 2022 Järfälla, Stockholm Komethallen 1, 3 4 U9, U11, U13, U15, U17, A, B, C
801