Badminton SwedenTävlingskalender




 
Sök
Skriv ut Exportera
Vecka Datum Namn Ort Hall Ungdom Senior Klasser

September 2019


38 21-22 Seriespel Div 1-4 Enligt BS serieprogram Enligt BS serieprogram Enligt BS regelverk Enligt BS regelverk Enligt BS regelverk
39 28-28 Strået vassare Karlskoga Stråhallen 1 - U9 - U17
39 28-28 Sjöbo cup 2019 HT Sjöbo Färsingahallen 1 U11N, U13N, U15N, U17N
39 28-29 IKEA Cup Älmhult Linnéhallen / Haganäshallen 3 4 U9-U17+ A-C
39 28-29 Spåret Open Höst Enskede Enskede Rackethall 1 och 3 i singel, 3 i dubbel. 4 ABC, U9-U17
39 28-29 Umeträffen 2019 Umeå Badmintonstadion 3 4 U9, U11, U13, U15, U17, A, B, C
39 28-29 Grundslaget Västra Frölunda Påvelundshallen 1 U9, U11, U13, U15

Oktober 2019


40 5-6 SJT 1 (GotElit) Göteborg Askims Racketcenter 3,6 4 U13,U15,U17, U22/Elit
40 5-6 Arosträffen 2019 Västerås Bellevuestadion 3 4 U11, U13, U15, U17, C, B, A
40 5-6 Storsjöcupen Östersund Lugnvik 3 4 U-9-U17 senior A,B,C
40 5-6 CLOETTASMASHEN Ljungsbro Ljungsbro Sporthall Nivå 4 A, B, C
40 5-6 Paltspelen Piteå Hällströms Arena 1-3 U9-U19
41 12-13 Seriespel Div 1-4 Enligt BS serieprogram Enligt BS serieprogram Enligt BS regelverk Enligt BS regelverk Enligt BS regelverk
42 19-19 Lilla Höllvikscupen Höllviken Gyahallen N1 4 DS, HS: U11-U17, C-klass
42 19-20 Borlänge Energi cup Borlänge Borlänge Badmintonhall 3 4 A,B,C U11-U17
42 19-20 Scandic Hallandia Cu.. Halmstad Söndrumshallen 3 4 U11-U17, E,A,B,C
42 19-20 Picassofjädern Kristinehamn Brogårdshallen, Södermalmshallen 3 4 U9-U17, A, B, C
42 19-20 Skogås Open Skogås Skogås Racketcenter 1 och 3 4 U9,U11,U13,U15, A,B,C-klass
42 19-20 Bolistsmashen 2019 Färgelanda Färgelanda Sporthall 3 3, 4 U11, U13, U15, U17, A, B, C
42 19-20 SUEZ CUP NORRKOPING Racketstadion 3 4 U13, U15,U17, A, B,C
42 19-20 Luleträffen Luleå Porsöohallen och Gammelstads sporthall 1-3 4 A,B,C, U9-U17
43 26-26 Dubbelstrået Karlskoga Stråhallen - 4 A, B, C, Motion
43 26-27 SGP 2 Sundsvall Sundsvalls Sporthall 7 E
43 26-27 Mploy Sundsvall Open Sundsvall Engelska skolan (6 banor), Hagaskolan (5 banor), Skönsbergs skola (5 banor) 3 4 A, B, C, U9, U11, U13, U15, U17
43 26-27 Ölandsspelen Färjestaden Färjehallen, Färjestadens Sporhall, Torslunda Sporthall Nivå 3 Nivå 4 U9- U17, Senior A,B,C
43 26-27 Tävling Sollentuna SOLLENTUNA Sollentuna Rackethall nivå 1 och 3 nivå 4 A-C U9-U17

November 2019


44 2-3 Östersjöspelen 2019 Karlskrona NKT Arena 1 & 3 Senior: A/B/C (Singel,dubbel,mix). Nivå 1: U9-U17 (Singel), Nivå 3: U11-U17 (Singel, dubbel)
44 2-3 Ljusdroppen 2019 Ljusdal Giganten+Färila Sporthall+Slotte 3 4 A,B,C U11, U13, U15, U17
44 2-3 Kärcher Cup, Trollhä.. Trollhättan Innovatumhallen, ev också Arena Älvhögsborg 3 4 Elit, A, B, C, U9 - U17
44 2-3 Kista Open ABC 2019 Kista Kista Racket Center 4 A, B, C
45 8-10 Swedish Youth Games Malmö Malmö Badmintoncenter 7 U13, U15 U17
45 9-10 Askims motions och n.. Göteborg Askims Racketcenter 1 Motion U9, U11, U13, U15, U17, Motion
45 9-10 Stålfjädern Sandviken Jernvallen Nivå 1 & 3 (U13 & U15 nybörjare) Nivå 4 A, B, C, U9, U11, U13 (nivå 1 & 3), U15 (nivå 1 & 3), U17.
45 9-10 Sollentuna Elit AB SOLLENTUNA Sollentuna Rackethall nivå 4 Elit AB
45 9-10 Wättersmashen Jönköping Racketcentrum 3 U9-U17
46 16-17 A-smashen 2019 Arvidsjaur Camp Gielas och K-4 Hallen 1 och 3 4 9-17 A-B-C
46 16-17 DM i hela landet DM i hela landdet enligt arrangör 3 4 enligt arrangör
801