Badminton SwedenTävlingskalender




 
Sök
Skriv ut Exportera
Vecka Datum Namn Ort Hall Ungdom Senior Klasser

Januari 2019


4 26-27 Ica Maxi-Cup Falun Sporthallen Lugnet 3 4 U11-U17 A,B,C
4 26-27 Växjö Open 19 Växjö Teleborgshallen, Olympen, Araby Park Arena 3, 4 4 Elit, A-C, U11-U17
4 26-27 Jonasträffen 2018 Alingsås Gamla Tennishallen 2 4 U9-U17 ABC
4 26-27 Kista Open MJT 2019 Kista Kista Racket Center 1, 3 - U11-U17
4 26-27 AURA Open Malmö Malmö Badmintoncenter 2, 3 4 U11-U15, ABC
4 26-27 Elon Bredden Open 20.. Järfälla Komet Hallen 4 A, B, C

Februari 2019


5 1-3 Senior SM Sundsvall Sundsvall Sporthall 8 Elit
5 2-3 Gästabudet 2019 Nyköping Gumshallen, Gripen, 3 4 U11-A
5 2-3 Mölnlyckefjädern 201.. Mölnlycke Wallenstamhallen 1,3 4 B- och C-klass. U11, U13, U15, U17 Nationell, nivå 3. U11,U13,U15, nivå 1
5 2-3 Täby Ungdom Täby Täby RacketCenter 1, 3 U9-U15
5 2-3 Sollentuna ABC Sollentuna Sollentuna Rackethall 4 A-C
5 2-3 PS Partner Cup Trollhättan Innovatumhallen 4 A, B och C
5 2-3 Sjöbo ABC + ungdom 2.. Sjöbo Färsingahallen 3 4 U13-U17 singel, ABC singel, dubbel mixed
5 2-3 Lergöksträffen CU 20.. Skälderviken Lingvallen 1, 3 4 U11-U17 + C-klass
6 8-10 Junior SM Umeå Badmintonstadion 7 U19
6 9-10 VBK 50 år - Bedini C.. Färgelanda Färgelanda Sporthall 1, 3, 4 3, 4 U11N, U13N, U15N, U17N, U11, U13, U15, U17, ABC
6 9-10 Växjö Open 19 (U) Växjö Teleborgshallen, Olympen, Araby Park Arena 1, 2 U9-U19
6 9-10 Gripenträffen Nr 51 Hässleholm QPoolen samt Läredahallen 1, 3 4 A,B,C,U9-U17
6 9-10 Eken Cup Stockholm Stockholm SportCenter, Universitetet 1, 3 4 U9-U15, A, B, C
6 9-10 Stålfjädern Sandviken Jernvallen 1, 3 4 A, B, C, U11, U13 (nivå 1 och 3), U15 (nivå 1 och 3), U17.
6 9-10 Badmintontrofén Kristinehamn Södermalmshallen, Brogårdshallen 2 4 U9-U17, A, B, C
6 9-10 Arctic Open Luleå Hälsans Hus samt Örnässkolans Sporthall 1, 3 4 A,B,C, U11-U17, U11-U17N
7 16-17 Seriespel Div 1-4 Enligt BS serieprogram Enligt BS serieprogram Enligt BS regelverk Enligt BS regelverk Enligt BS serieprogram
8 23-23 Västra Frölunda Nybö.. Västra Frölunda, Göteborg Sportarenan 1 U9N-U17N
8 23-24 Sundsvall Open Sundsvall Sundsvalls Sporthall m.fl 3 4 A,B,C,U11,U13,U15,U17
8 23-24 Vikingaslaget 2019 Sollentuna Sollentuna Rackethall 1, 3 4 A-C U9-U17
8 23-24 FZ Falanzlaget 2019 Falköping Odenhallen/Frejahallen/Ållebergsgymnasiet/Dotorpsskolan 1, 3 4 U9N-17N (Nivå 1), U11-17, ABC
8 23-24 Boda Borg Cup 2019 Sävsjö Sporthallen 3,1 4 A-C, U11-U17, Nyb U11-U17

Mars 2019


9 2-3 Mörrumsträffen 2019 Mörrum Norrevångskolan 3 4 A-C, U9-U17
9 2-3 Götaslaget 2019 Linköping Linköpings Sportcenter 3 4 A,B, C, U11-U17
9 2-3 Borlänge Open Borlänge Borlänge Badmintonhall 3 4 A,B,C U17-U13
9 2-3 Knalleträffen 2019 Borås Lundbyhallen, Sjuhäradshallen, (Boråshallen) 1, 3 4 U11N-U17N, U11-U17, A-C
9 2-3 Skogås Victor Open Skogås Skogås Racketcenter 1, 3 4 A,B,C U15, U13, U11,U9
9 2-3 Guldfjädern 2019 Skellefteå Degerbyhallen/Anderstorphallen 3 4 A, B, C, U9 - U17, U13N - U17N
9 2-3 Lergöksträffen Elit .. Skälderviken Lingvallen 4 Elit, A, B och C
10 9-10 Seriespel Div 1-4 Enligt BS serieprogram Enligt BS serieprogram Enligt BS regelverk Enligt BS regelverk Enligt BS serieprogram
10 9-10 Minifjädern Höviksnäs Tjörnhallen 1 4 U9-U19 samt C
11 15-17 SM U15 Täby Täby RacketCenter 6 U17
11 15-17 SM U17 Skogås Skogås Racketcenter 6 U17
11 15-17 SM U13 Enskede Enskede Rackethall 7 U13
11 16-16 Lilla Åbyslaget Mölndal Åby Badmintonhall 1 U9-U19
11 16-17 Polarfjädern Kiruna Sporthall 3 4 A,B,C U9, U11,U13, U15, U17 , Nyb. 11,13,15,17
11 16-17 Nissanslaget Halmstad Söndrumshallen 1, 3 4 U11-U15 Nivå 1 och 3 + ABC
11 17-17 Åbydubbeln Mölndal Åby Badmintonhall 1, 3 4 U11-U17 , ABC
12 22-24 Veteran SM Borlänge Borlänge Badmintonhall 6 Alla veteranklasser
12 23-24 Snödroppen Karlskoga Stråhallen 2 4 U9-U17, A, B, C
12 23-24 Öbackasmashen Härnösand Öbacka Sport Center 3 4 E, A; B; C; U9-U17,
12 23-24 Spåret Open Ungdom Enskede Enskede Rackethall 1, 3 4 U9-U17, B+C
12 23-24 Husarslaget Eksjö Östanåhallen 1, 3 4 U9 - U17, A, B, C
12 23-24 EL-FORCE CUP Trollhättan Innovatumhallen 1, 3 U9 - U17
12 23-24 Kista Cup 2019 Kista Kista Racket Center - 4 A, B, C
12 23-24 Sydostsmashen ungdom.. Karlshamn Gamla Tennishallen & Väggahallen Nivå 1 & Nivå 3 U9 - U17
13 30-31 Seriespel Div 1-4 Enligt BS serieprogram Enligt BS serieprogram Enligt BS regelverk Enligt BS regelverk Enligt BS serieprogram

April 2019


14 6-6 Älmhults Nybörjartäv.. Älmhult Linnéskolans idrottshall 1 U9-17
14 6-7 LUGI EuroFinans Juni.. Lund Victoriastadion 1,2, 3 U9-U17
14 6-7 Vårblixten Nivå 1 o .. Källby o Götene Källbyhallen o Västerbyhallen. Liljestensskolan o Prästgårdsskolan 1, 3 4 A,B,C, Motion, U11-U17
14 6-7 Botkyrkaslaget 2019 14567 Norsborg Rackethallen i Botkyrka 1, 3 4 U9-U17, ABC
14 6-7 Glada Hudik Cup Hudiksvall m fl Idrottshallen mfl 3 4 ABC U11-U17
14 6-7 Wätterstad Cup Jönköping Racketcentrum 3 4 A, B, C, U9, U11, U13, U15, U17.
15 12-14 Svenska Cupen indivi.. Uppsala Fyrisfjädern/Fyrishov 5 2008-2002
15 13-14 Kungs Rockstile Open Västra Frölunda (Göteborg) Sportarenan 3 4 ABC samt U11-U17
15 13-14 Baker Tillyspelen Sollentuna Sollentuna Rackethall U9-U17 nivå 1 och 3 A-C nivå 4 U9-U17 A-C
15 13-14 Aros dubbel- och mix.. Västerås Bellevuestadion 4 A, B, C
17 22-22 Påskcupen Göteborg Fjäderborgen 1 U9-U17
17 27-27 Lilla Höllvikscupen Höllviken Gyahallen 1 4 U11-17, C
17 27-27 Vårcupen Jönköping Racketcentrum 1 U9, U11, U13, U15, U17
17 27-28 SGP 5 Göteborg Askim Racket Center Elit 7 E
17 27-28 A - B klass Askim Göteborg Askim Racket Center 4 A, B
17 27-28 Umeå Nordiska Umeå Badmintonstadion 3 4 SU9, DU9, U11, U13, U15, U17, A, B, C
17 27-28 Sportringen Christia.. Kristianstad Kristianstad Arena 1, 3 4 U9-U17, Senior ABC
17 27-28 Stockholm Vintage Sollentuna Sollentuna Rackethall 4 Alla veteranklasser
17 27-28 Örebrocupen Örebro Backahallen (samt några övriga skolhallar) 4 4 U11-U17. A, B, C

Maj 2019


18 3-5 Yonex Internationel .. Varberg Varbergs Idrottshallar Nivå 5 4 U11,U13, U15,U17.U19 + Elit hs, ds. hd,dd, md
18 4-5 Kvastenspelen 2019 Kalmar Kalmar Sportcenter 3 4 U11-U17, A,B,C
18 4-5 Botkyrka Ekerö dubbe.. 14567 Norsborg Botkyrka Rackethall 1, 3 4 U9-U17, ABC DD,HD, MD
18 4-5 Trandansen Våren 201.. Bollnäs Bollnäs Sporthall 3 4 A, B, C, U11, U13, U15, U17
19 11-12 Lag SM U13, U15,U17 Täby Täby RacketCenter 6 U13,U15,U17
20 18-19 Racketspecialisten.s.. Sollentuna Sollentuna Rackethall 1, 3 4 Elit A-C U9-U17
21 25-26 Komet Open 2019 Järfälla Komethallen 1, 3 4 U11-U15, A-C

Juni 2019


23 7-9 Gothenburg Open 2019 Göteborg Alelyckan sportcenter 4 4 U11-U17, A
801