Badminton SwedenTävlingskalender




 
Sök
Skriv ut Exportera
Vecka Datum Namn Ort Hall Ungdom Senior Klasser

Januari 2020


4 24-26 Swedish Internationa.. Uppsala Fyrisfjädern/Fyrishov 7 U17
4 24-26 Swedish Junior U19 Uppsala Fyrishov 8 U19
4 25-25 Västra Frölunda Nybö.. Göteborg Sportarenan 1 U9-U17
4 25-26 AURA Open Malmö Malmö Badmintoncenter nivå 3 nivå 4 U11, U13 och U15 samt ABC
4 25-26 Elon Bredden Open 20.. Järfälla, Stockholm Komethallen 4 A, B, C
4 25-26 Jonasträffen 2020 Alingsås Gamla Tennishallen 2 4 u9-u17 ABCD
4 25-26 Ekerö Open 2020 Ekerö Mälaröhallen 1,3 U9-U17
4 25-26 Växjö Open 2020 Växjö Teleorgshallen 3, 4 4 U11-U17, U19 Elit, A-D
4 25-26 Peking Cupen NORRKOPING Racketstadion 3 3 U13, U15,U17, A, B,C
4 25-26 Pitespelen Piteå Hällströms Arena 1-3 4 A-C U9-U17
4 25-26 Ica Maxi-Cup 2020 Falun Lugnets Sporthall 3 4 U11-U17 A,B,C
5 31-2 Senior SM Umeå Umeå Sporthall 7 Elit
5 31-2 Stockholm Vintage SOLLENTUNA Sollentuna Rackethall alla veteranklasser Alla veteranklasser

Februari 2020


5 1-2 Gripenträffen Nr 52 Hässleholm QPoolen samt Läredahallen Nivå 3 samt Nivå 1 Nivå 4 A,B,C,U17,U15,U13,U11,U9
5 1-2 Täby Ungdom Täby Täby RacketCenter 1 och 3 U9-U15
5 1-2 Mölnlyckefjädern 202.. Mölnlycke Wallenstamshallen 1,3 4 B-och C-klass. U11, U13, U15, U17 Nationell
5 1-2 Gästabudet 2020 Nyköping Gumshallen 3 4 U11-U17, C-A klass
6 8-9 Sjöbo ABC + ungdom 2.. Sjöbo Färsingahallen 3 4 U13-U17 singel, ABC singel, dubbel, mixed
6 8-9 Seriespel Div 1-4 Enligt BS serieprogram Enligt BS serieprogram Enligt BS regelverk Enligt BS regelverk Enligt BS regelverk
6 9-9 Vinterstrået Karlskoga Stråhallen 1 - U9 - U17
7 15-16 Örnfjädern 2020 Örnsköldsvik Nolaskolan + Parkskolan 1,2 4 U11-U17, U9N-U17N (Nyb. endast singel), B, C
7 15-16 Boda Borg Cup 2020 Sävsjö Sävsjö Sporthall Nivå 1, Nivå 3 Nivå 4 U11-U17, A-C
7 15-16 Eken Cup Stockholm Frescatihallen Nivå 1 och 3 Nivå 3 U9-U15, A, B, B, C
7 15-16 Badmintontrofén Kristinehamn Brogårdshallen, Södermalmshallen 3 4 U9-U17, A, B, C
7 15-16 Bedini Cup 2020 Färgelanda Färgelanda Sporthall 1, 3 4 U9N, U9, U11N, U11, U13N, U13, U15N, U15, U17N, U17, A, B, C
7 15-16 PS Partner Cup, Trol.. Trollhättan Innovatumhallen 4 A, B, C
7 15-16 Arctic Open Luleå Hälsans hus och Gammelstads sporthall 1 och 3 4 A,B,C, U9-U17
8 21-23 SM U19 Trollhättan Innovatumhallen 7 x
8 22-23 Vikingaslaget SOLLENTUNA Sollentuna Rackethall nivå 4 A-C
8 22-23 Gåsfjädern Yonex Jun.. Skogås Skogås Racketcenter 1 och 3 U9,U11,U13,U15,U17
8 22-23 Guldfjädern Skellefteå Degerbyhallen/Anderstorp 3 4 A, B, C, U9 - U17, U13N - U17N
8 22-23 Enångers ABC och und.. Hudiksvall+Iggesund Hudiksvalls Idrottshall+Iggesund+Håsta 3 4 A,B,C U9, U11, U13, U15, U17
9 29-1 Götaslaget Linköping Sportcenter U11-U17 C-A U11-U17 & C-A klass
9 29-1 Lindabspelen/Lergöks.. ÄNGELHOLM Lingvallen 3 4 A, B, C, D U11, U13, U15
9 29-1 FZ FalanZlaget 2020 Falköping Odenhallen/Frejahallen/Ållebergsgymnasiet/Dotorpsskolan 1 och 3 4 U9N-17N (Nivå 1), U11-17, ABC
9 29-1 Kista Open MJT 2019 Kista Kista Racket Center 1, 3 U9 - U17
9 29-1 Växjö Open 2020 (U) Växjö Teleorgshallen 1, 2 - U9-U19
9 29-1 Mörrumsträffen Mörrum Norrevångshallen 3 3 U9-U17, A-D
9 29-1 Knalleträffen Borås Boråshallen 1,3 A,B,C HS U11, HSU11N, DS U11, DSU11N, HD U11, DD U11, HS U13, HSU13N, DS U13, MD U13, HD U13, DD U13, HS U15, HSU15N, DS U15, DSU15N, MD U15, HD U15, HS U17, DS U17, DD U17, HS A, DS A, HD A, DD A, MD A, HS B, DS B, HD B, MD B, HS C, HD C, MD C

Mars 2020


9 1-1 Komet Senior Dubbel .. Järfälla, Stockholm Komethallen 4 A, B, C
10 7-7 Smällkaramellen Bräkne-Hoby Hoby Sporthall 1 U9-U15
10 7-8 Storslaget Stockholm, Södermalm Badmintonstadion 3 4 ABC, U9-U17 (singel, dubbel och mixed)
10 7-8 Wätterstad Cup Jönköping Racketcentrum 4 A, B, C
10 7-8 Frölundaspelen Göteborg Sportarenan 3 4 Elit,A,B,C,D&U9-U17
10 7-8 Sjöbo ABC Sjöbo Färsingahallen U-13, U-15, U-17 A-B-C A-B-C U-13 nivå 3, U-15 nivå 3, U-17 nivå 3
11 14-15 Seriespel Div 1-4 Enligt BS serieprogram Enligt BS serieprogram Enligt BS regelverk Enligt BS regelverk Enligt BS regelverk
12 20-22 SM U17 Skogås Skogås racketcenter 7 U17
12 20-22 SM U13 Täby Täby RacketCenter 7 U13
12 20-22 SM U15 Enskede, stockholm Enskede Rackethall 7 - U13
12 21-21 Lilla Åbyslaget Mölndal Åby Badmintonhall Nivå 1 Singel U8, 9, 11, 13, och 15
12 21-22 Borlänge Open Borlänge Borlänge Badmintonhall 3 3 A,B,C U11-U17
12 21-22 Polarfjädern Kiruna Sporthallen 3 4 U9,U11,U13,U15,U17,NybU9,NybU11,NybU13,NybU15,NybU17, A,B,C,D
12 21-22 Snödroppen Karlskoga Stråhallen 3 4 U9 - U17, A, B, C
12 21-22 Nissanslaget Halmstad Söndrumshallen 3 4 U11-U17 A B C
12 21-22 Sydostsmashen Ungdom.. Karlshamn Gamla Tennishallen & Väggahallen 1 & 3 4 Nivå 1 - U9-U17 (endast singel) Nivå 3 - U11-U17, D (singel, dubbel och mixed)
12 21-22 Kista Cup 2020 Kista Kista Racket Center 3 4 U11 - U15, A, B, C
801